نمونه قرارداد کار موقت و متن استاندارد آن به چه صورت است؟


شاید شما هم جزو کسانی باشید که در میان انواع قرارداد ها نام قرارداد کار را شنیده باشید و برایتان سوال پیش آمده باشد که این نوع قرارداد در واقع چه نوع قراردادی است و در هنگام نوشتن آن چه ویژگی هایی را باید رعایت کرد تا یک قرارداد استاندارد داشته باشیم؟ ما در این مقاله قصد داریم تا اندکی به موضوع چیستی قرارداد و نوشتن یک نمونه قرارداد کار موقت استاندارد بپردازیم پس با ما در ادامه همراه باشید.

قرارداد کار موقت چیست؟

برای پاسخ به این سوال که قرارداد کار موقت چیست؟ باید بگوییم که در کل قرارداد کار از نظر زمان معین شده در قرارداد به دو دسته قرارداد کار دائم و قرارداد کار موقت تقسیم میشود. حال اگر بخواهیم این دو نوع قرارداد کار را بیشتر باز کنیم و هر یک را مختصرا توضیح دهیم باید بگوییم که قرارداد کار دائم یا غیر موقت به این صورت است که مدت زمان آن در قرارداد از طرف کارفرما تعیین نمیشود که این دقیقا برعکس قرارداد موقت است یعنی در قرارداد موقت زمان اعتبار قرارداد با توافق طرفین ذکر میشود. به عبارت دیگر به قراردادی، قرارداد کار موقت گوییم که برای مدت زمان معین و محدود و انجام یک کار معین میان طرفین یک رابطه کاری مشخص ایجاد میشود.

نکته دیگر در رابطه با قرارداد کار این است که با اینکه زمان آن نامحدود است قرارداد کار و دائمی بودن آن در قرارداد کار موقت موجب اطمینان کارگران از قرارداد کار خواهد شد و امنیت شغلی آنها را تضمین می‌کند. اما از طرفی دیگر نوع و کیفیت بعضی از کسب و کار ها مانند کار های فصلی کوتاه مدت مثل کار های کشاورزی که به جهت کاشت یا برداشت محصولات کشاورزی انجام میشود، کارآموزی، کارگران به منظور مدت مشخص و محدود و یا جایگزینی کارگر غایب به علت مرخصی بودن یا بیمار بودن او موجب میشود که در برخی موارد قرارداد های کار موقت از اهمیت و اساس بیشتری برای طرفین واقع شود و کارگر و کارفرما به خاطر نوع رابطه کار این نوع قرارداد را انتخاب کنند.

با تمام این توضیحات به دلیل ایرادات ناشی از فراگیر بودن قراردادهای کار موقت باید انعقاد قرارداد کار برای مدت زمان مشخص و یا موقت صرفا در موارد مذکور و در شرایط خاص بر اصل انجام پذیرد تا حقوق کارگران رعایت شود.

همچنین در بعضی مواقع موضوع قرارداد کار به شیوه ای است که با انجام و خاتمه یافتن کار، قرارداد کاری هم پایان می‌یابد و دیگر از اعتبار قانونی برخوردار نخواهد بود و تمام میشود که به این گونه قراردادها بر اساس قانون کار قرارداد های کار معین هم میگویند.

قرارداد کار موقت چیست؟

نمونه قرارداد کار موقت

حال شاید شما هم در شرایطی باشید که بخواهید بدانید چگونه میتوان متن یک قرارداد کار را نوشت و تنظیم کرد و در حقیقت این نوع قرارداد ها چه نکاتی دارند؟ ما در ادامه یک نمونه قرارداد کار موقت را برایتان آورده ایم که این نکات و استاندارد ها در آن رعایت شده است:

بر اساس مفاد ماده 2 قانون کار جمهوری اسلامی ایران ، این قرارداد کار بین

شرکت /آقای / خانم : …………………………………… فرزند …………….. دارای شناسنامه شماره ……………… صادره از ………… ساکن ……………………………………………………………………  که در این قرارداد به اختصار (کارفرما ) نامیده می شود.

و آقای / خانم : …………………………………….. فرزند …………….. دارای شناسنامه شماره ……………… صادره از ………… ساکن ……………………………………………………………………………..که از این پس (کارگر) نامیده می شود منعقد می گردد.

تبصره : اینقرارداد جهت کار موقت با توجه به بند (و ) از ماده 10 قانون کار بین طرفین  تنظیم گردیده است.

1-  مدت قرارداد : مدت این قرارداد ……………… ماه است که شروع آن از تاریخ …………….. و پایان آن تاریخ ………………… می باشد و محل انجام کار ، واقع در محل ……….. به نشانی ……………………………………… می باشد.

تبصره :  ۳ ماه از ابتدای مدت این قرارداد جنبه آزمایشی دارد و در حین و پایان مدت مذکور چنانچه نحوه خدمت کارگر فوق الذکر مورد تایید کارفرما نباشد طبق مقررات قانون کار به این قرارداد خاتمه داده خواهد شد.

2-  موضوع قرارداد : انجام خدمت در قسمت  ……………. شرکت می باشد  و آقای / خانم ………………. متعهد است که وظایف محوله را با رعایت مقررات و طبق شرح وظایف ابلاغ شده به ایشان انجام دهد .

3-  ساعت کار : ساعت کار شرکت معادل 44 ساعت کار در هفته می باشد و در صورت  انجام کار اضافی ، طبق مقررات قانون کار مزایای اضافه کار به کارگر پرداخت خواهد شد .

۴-     حق السعی :

4-1) حقوق ماهیانه : ………………. ریال

4-2) حق جذب ماهانه : ……………. ریال

4-3) خواربار و مسکن : …………… ریال

4-4) کمک عائله مندی :……………….. ریال

۴-۵) سایر مزایا : ……………………. ریال

تبصره : مالیات بر حقوق و مزایا و کسورات مربوط به حق بیمه تامین اجتماعی و سایر کسورات قانونی از دریافتی ماهانه کارگر کسر و خالص پرداختی از طرف کارفرما به نامبرده  پرداخت خواهد شد.

5) خانم / آقای ……………….. طی مدتی که برای شرکت کار می کنند حق استفاده از تعطیلات  رسمی و مرخصی استحقاقی سالیانه را براساس مقررات قانون کار دارا خواهد بود.

6) این قرارداد پس از پایان خدمت از سوی هر یک از طرفین قابل فسخ خواهد بود ولی در حین اجرای آن نیز با توافق طرفین و پرداخت حق سنوات معادل یک ماه آخرین حقوق و مزایای دریافتی در ازای هر سال خدمت می توان این قرارداد را فسخ کرد مشروط بر اینکه این تصمیم یک ماه قبل به طرف مقابل اعلام شده باشد.

7) خانم / آقای ……………….. با دریافت مبلغ مذکور هر گونه ادعای بعدی در مورد دریافت مزایای پایان قرارداد کار را از خود سلب می نماید .

8) اختلافات ناشی از اجرای این قرارداد ، بدواً از طریق سازش بین طرفین حل و فصل و در صورت عدم سازش در مراجع حل اختلاف مذکور در قانون کار حل و فصل خواهد شد.

9) بقیه مواردی که در این قرارداد پیش بینی نشده باشد بر اساس قانون کار و سایر قوانین و مقررات مربوطه خواهد بود .

این قرارداد در 9 بند و 3 تبصره و 3 نسخه در تاریخ ………………… تنظیم و به امضاء طرفین رسید به هریک نسخه ای تسلیم شد.

                        امضاء کارفرما ء                                                                        امضاء کارگر

برای دانلود فایل نمونه قرارداد کار موقت کلیک کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]

قراردادمجله حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس جهت مشاوره تخصصی