نمونه قرارداد استخدام شرکت خصوصی

نمونه قرارداد استخدام شرکت خصوصی

قرارداد کار به قراردادی گفته میشود که بین کارگر و کارفرما یا کارمند و کارفرما منعقد شود و در آن، شرایط و عنوان کار، مبلغ حقوق و دستمزد و شرایط فسخ قرارداد ذکر شود. ما در این مقاله قصد داریم در مورد انواع قرارداد استخدامی در شرکت های خصوصی صحبت کنیم و برای آشنایی بیشتر شما، چند نمونه قرارداد کاری (استخدامی) را به شما معرفی میکنیم. پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

قرارداد کاری (استخدامی) چیست؟

قرارداد کاری یا قرارداد استخدامی به قراردادی گفته میشود که بین یک نفر به عنوان کارفرما و یک نفر به عنوان کارگر منعقد میشود. بر اساس ماده 7 فصل دوم قانون کار، قرارداد کار قراردادی کتبی یا شفاهی است که به موجب آن، کارگر متعهد میشود در ازای دریافت مبلغی معین به عنوان حق الزحمه، کاری را برای مدت زمان مشخص برای کارفرما انجام بدهد.

 نکته: باید اشاره کنیم که از نظر قانون اداره کار فقط به کارمندان بخش دولتی، کارمند گفته میشود و سایر شاغلین در بخش‌ های خصوصی در هر سمت و عنوان کاری از دید قانون، کارگر هستند و مشمول مزایا و قوانین قانون کار قرار میگیرند.

برای دانلود فایل word نمونه قرارداد استخدام شرکت خصوصی کلیک کنید

برای دانلود فایل pdf نمونه قرارداد استخدام شرکت خصوصی کلیک کنید

استخدام در شرکت های خصوصی چگونه است؟

قرارداد های کارگری از نظر مدت زمان قرارداد و ساعات کاری به دسته‌ های مختلفی عنوان میشود که در ادامه این مقاله به آن‌ ها اشاره میکنیم:

انواع قرارداد کار بر اساس مدت زمان

قرارداد های کاری بر اساس مدت زمان به چهار دسته تقسیم میشوند، مانند:

 • قرارداد دائمی یا غیرموقت
 • قرارداد کار موقت
 • قرارداد کار معین
 • قرارداد کار آزمایشی

قرارداد دائمی یا غیرموقت

یکی از بهترین و پرطرفدارترین قرارداد کاری، قرارداد دائمی یا غیرموقت است و اکثر کارجویان نیز به دنبال استخدام با قرارداد دائمی هستند. در این نوع قرارداد مدت زمانی برای پایان و خاتمه همکاری ذکر نمیشود یا به نامحدود بودن و دائمی بودن آن در متن نمونه قرارداد کار اشاره میشود و کارگر در بهترین شرایط میتواند تا دوران بازنشستگی در این موقعیت شغلی مشغول به کار باشد. قانون کار نیز اصرار بر دائمی شدن روابط قراردادی دارد تا به این وسیله، تا حد امکان از حقوق و منافع کارگران محافظت شود.

چند نمونه از مزیت های قرارداد دائمی:

 • کارگر شغلی ثابت و مطمئن خواهد داشت و از امنیت شغلی بالایی برخوردار خواهد شد.
 • با افزایش سال‌های خدمت، مزایای دیگری مثل حق سنوات و حق بیمه او افزایش خواهند داشت.
 • کارگر در پایان مدت خدمت نیز مستحق دریافت حق سنوات به میزان آخرین مبلغ حقوقی ضرب‌ در سال‌های خدمت خواهد شد که رقم قابل‌ توجهی خواهد شد.
 • بعد از بازنشستگی یا ترک کار به دلیل ازکارافتادگی یا فوت، حقوق و مزایای او از محل صندوق تأمین اجتماعی به فرد یا خانواده او پرداخت میشود.

قرارداد کار دائمی را نمیتوان قانونی یک طرفه فسخ کرد. قرارداد کاری فقط تحت شرایط خاص قابل فسخ شدن است، مانند:

 • فوت، بازنشستگی یا ازکارافتادگی کارگر
 • استعفای کارگر بر طبق روند قانونی
 • اخراج موقت کارگر (که توسط هیئت‌های حل اختلاف تائید شده باشد)

مطلب پیشنهادی: وکیل تنظیم قرارداد

قرارداد کار موقت

این نمونه قرارداد کار همان‌ طور که از اسمش مشخص است برای یک بازه زمانی موقت بین کارگر و کارفرما منعقد میشود و در متن قرارداد، تاریخ شروع و پایان قرارداد ذکر میشود. در این مدت‌ زمان، کارگر موظف است کارهایی که شرح آن‌ ها در قرارداد ذکرشده را به دستور کارفرما انجام دهد و به ازای آن مزد دریافت کند.

چنانچه قرارداد موقت پایان یابد و قرارداد به‌موقع تمدید نشود یا کارفرما در مورد ادامه همکاری تعیین تکلیف نکند کارگر میتواند مدعی شود که قرارداد به صورت شفاهی تمدید شده است. البته لازم به ذکر است تمدید قرارداد موقت به هیچ به معنای دائمی شدن آن نخواهد بود.

قرارداد کار معین

نوع سوم نمونه قرارداد کار مربوط به قرارداد های کاری است که بابت انجام یک کار معین و مشخص بین کارگر و کارفرما منعقد میشود. در این نوع قرارداد نوع کار مشخص میشود و به محض انجام دادن کار توسط کارگر، قرارداد و تعهد کارگر تمام میشود.

در این قرارداد نیز فسخ یک‌ طرفه آن امکان‌ پذیر نیست. ولی تمام شدن کار به معنای پایان یافتن قرارداد استخدامی خواهد بود. برای مثال:

کارگرانی که برای آسفالت کردن خیابان یا رنگ کردن یک خانه به کار گرفته میشوند با تمام شدن عملیات ساخت‌وساز، قراردادشان نیز خاتمه یافته در نظر گرفته خواهد شد.

نکته: البته در قرارداد کار موقت، چنانچه مدت‌زمان انجام کار یک سال یا بیشتر طول بکشد، کارفرما موظف است به ازای هر سال سابقه کار مبلغی معادل یک ماه طبق آخرین مبلغ حقوق به عنوان مزایای پایان کار به کارگر پرداخت کند.

قرارداد کار آزمایشی

در صورتی که طرفین قبل از عقد قرارداد دائمی یا موقت نیاز به آشنایی داشته باشند اقدام به امضای نمونه قرارداد کار آزمایشی میکنند. مدت‌ زمان قرارداد آزمایشی و امکان یا عدم امکان تمدید قرارداد می بایست در متن قرارداد ذکر شود.

نکته: البته در صورتی که خاتمه همکاری از سوی کارفرما باشد او موظف به پرداخت حقوق مقرر شده برای کل دوره آزمایشی خواهد بود. اما اگر کارگر پایان دهنده رابطه باشد کارگر تنها مستحق دریافت حقوق برای مدت‌زمان انجام کار است.

استخدام در شرکت های خصوصی چگونه است؟

انواع قرارداد استخدامی بر اساس ساعات کاری

قرارداد استخدامی بر اساس ساعات کاری به چهار دسته تقسیم میشوند، مانند:

 • قرارداد تمام وقت
 • قرارداد نیمه‌وقت یا پاره وقت
 • قرارداد ساعتی
 • قرارداد پیمانکاری

قرارداد تمام وقت

قرارداد تمام موقت که میتواند به طور دائمی یا موقت باشد بر اساس میزان ساعات کاری تنظیم میشود. در این نوع قرارداد، کارگر متعهد میشود مطابق با ساعات کاری مقرر شده در قانون مشغول به کار شود. بر طبق قانون کار، میزان ساعات کاری 44 ساعت در هفته و روزانه 8 ساعت میباشد. در صورتی که کارگر یا کارمند قرارداد تمام وقت را امضا کند از تمامی مزایای قانونی مانند: حق بیمه، اضافه‌ کار، پاداش، عیدی، سنوات و … برخوردار خواهد شد.

قرارداد نیمه‌وقت یا پاره وقت

دیدیم که ساعات کاری مقرر شده قرارداد تمام وقت هفته‌ای 44 ساعت است. حال اگر ساعات کاری کمتر از این میزان باشد به قراردادی که بین کارگر و کارفرما منعقد میشود قرارداد پاره وقت میگویند. با این حال، طبق عرف بازار کار، قرارداد نیمه وقت به معنای نصف ساعات کاری تمام وقت یعنی حدودا 20 الی 22 ساعت در هفته است. کارگرانی که به صورت نیمه وقت مشغول به کار میشوند نیز از مزایای قانون اداره کار باید برخوردار شوند.

مطلب پیشنهادی: مشاوره تنظیم قرارداد

قرارداد ساعتی

نوع دیگری از نمونه قرارداد کار بر اساس میزان ساعات کار کارگر تعیین میشود و به آن قرارداد ساعتی میگویند. در این قرارداد حقوق به ازای هر یک ساعت کار کارگر و کارمند تعریف میشود و بر اساس توافق طرفین در پایان هفته یا ماه، به ازای مجموع ساعات کاری به کارگر حقوق پرداخت میشود. مشاورینی که در زمینه‌ های مختلف مثل حقوقی، بازاریابی و مارکتینگ، حسابداری و مالی و … به ارائه راهنمایی و مشاوره میپردازند معمولاً قرارداد ساعتی امضا میکنند.

قرارداد پیمانکاری

در برخی مواقع، ساعات کار اهمیت چندانی ندارد و موضوع اصلی قرارداد، پایان یافتن یک کار و پروژه است. در یه همچنین موقعیتی کارفرما و کارگر اقدام به امضای قرارداد پیمانکاری میکنند. در این نمونه قرارداد کار معمولاً شرایط و بازه زمانی انجام کار و همین‌ طور مزد انجام کار تعیین میشود و کارگر مکلف است کار محول شده را در یک یا چند مرحله تمام کند و به کارفرما تحویل دهد.

انواع قرارداد استخدامی بر اساس ساعات کاری

نکات بسیار مهم در امضای قرارداد استخدامی (کار)

هدف از امضای قرارداد، قانونی کردن رابطه همکاری بین کارگر و کارفرما و جلوگیری از پایمال شدن حقوق کارگران و پیشگیری از هرگونه از اختلاف‌ نظر و مشکل است. به همین دلیل لازم است موقع امضای قرارداد به نکات مهمی توجه کنید تا از مشکلات آینده جلوگیری کرده باشید.

 • متن قرارداد، عنوان شغلی، مدت زمان همکاری، مبلغ حقوق و … را حتماً با دقت مطالعه کنید و اگر در مورد هر مورد و بند قرارداد سؤال و ابهامی دارید از مسئول گزینش سؤال کنید.
 • در یک قرارداد کار رسمی و معتبر لازم است مواردی مثل نام طرفین، تاریخ شروع و پایان قرارداد (در نوع موقت)، مبلغ حقوق و دستمزد، نحوه پرداخت حقوق، ساعات و روزهای کاری، قوانین مربوط به مرخصی و غیبت و اضافه‌کاری، محل انجام کار و هر مورد دیگر را اضافه کنید.

جمع‌بندی

قرارداد کار (استخدامی) بین دو نفر به عنوان کارفرما و کارگر امضا میشود. در این قرارداد انواع شرایط و قوانین همکاری و حقوق پرداختی توافق شده درج میشود و طرفین با امضای آن، موافقت خود را با مفاد قرارداد اعلام میکنند. هدف از امضای قرارداد کار صیانت از حق‌ و حقوق کارگران و جلوگیری از هرگونه بحث و اختلاف‌نظر بین کارگر و کارفرما است و به همین دلیل، قانون اصرار بر عقد قرارداد حتی در موارد موقت و کوتاه مدت دارد. آگاهی از قوانین مربوط به قرارداد استخدامی میتوانید به شما عزیزیان کمک کند با دید بهتر و اطلاعات کاملی به دنبال فرصت‌ های شغلی بگردید و در صورت یافتن شغل مورد نظر، با امضای قرارداد قانونی از منافع و مزایای قانونی خود حفاظت کنید.

شما میتوانید برای دریافت مشاوره درباره قرارداد استخدام شرکت خصوصی از وکیل رضا حسن زاده (وکیل پایه یک) میتوانید با شماره 09123897066 تماس حاصل فرمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

قرارداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس جهت مشاوره تخصصی